Cambridgeské zkoušky na počítači – CBT (Computer Based Tests)

13.2.2013
Pomaturitní studium

Obě varianty testu mají totožný obsah a na jejich vyplnění máte stejný časový limit. Po úspěšném složení získáte identické certifikáty. Rozdíl je tedy pouze ve způsobu, jakým se test vyplňuje. Místo vypisování papírových testů a věčného boje se špatně píšící propiskou, vás čeká monitor, klávesnice a sluchátka.  Výhoda? Nevýhoda?  Já myslím, že spíše výhoda a to z několika důvodů.

Vyplnit test je jednodušší

V průběhu vyplňování testu můžete mezi úkoly libovolně přeskakovat, ale zároveň se nemusíte bát, že byste nějaké cvičení vynechali.  Systém vše hlídá a na případnou chybu vás upozorní. Další plusem je, že na obrazovce vidíte, kolik času vám zbývá a můžete si tak aktivity lépe rozvrhnout.
Velkou výhodou je také možnost psát část Writing na klávesnici. Nemusíte se soustředit na to, zda je vaše písmo čitelné, ani ztrácet čas s přepočítáváním slov a stresovat se, zda jste splnili požadovaný rozsah.
V části Listening používáte sluchátka. Eliminují se tak rušivé zvuky okolí. Hlasitost nahrávky si můžete upravit dle svých potřeb.

Více termínů, větší flexibilita

Díky snazší administraci a organizaci zkoušek je na výběr také větší počet termínů. Není nutné se registrovat měsíce předem. Pokud na zkoušku spěcháte, pak je CBT verze ideálním řešením.  Registrovat se stačí pouhé dva týdny předem.

Výsledky i certifikát jsou připravené rychleji

Vaše testy už nejsou fyzicky posílány ke zpracování, vše se řeší on-line a proto jsou výsledky k dispozici už během dvou týdnů.  Certifikát obdržíte nejpozději do 6 týdnů od konání zkoušky. U písemných testů se tato doba může protáhnout až na 3 měsíce. Jestliže certifikát potřebujete co nejdříve, pak jsou pro vás počítačové zkoušky jako stvořené.

S počítačem to moc neumím

Zkouška je připravená přehledně a jednoduše.  Není potřeba, abyste měli nějaké větší znalosti práce s počítačem, stačí základní uživatelské dovednosti.  Je to opravdu snadné. Sami se můžete přesvědčit na vzorové ukázce Computer Based Testu, který najdete zde.
Jestli vás počítače znervózňují a nejste si  jejich používáním jistí, pak bude asi lepší zvolit osvědčenou papírovou metodu a zbytečně se nestresovat.  Ovšem pokud jste s počítačem kamarád, pak jsou pro vás Computer Based zkoušky lákavou, „user friendly“ variantou.
V IJV připravujeme studenty na mezinárodní zkoušky v rámci pomaturitního studia, veřejných kurzů  a  individuální výuky. Pokud máte o zkoušky zájem, kontaktujte nás, rádi vám při výběru poradíme a na vybranou zkoušku vás zcela zdarma zaregistrujeme.

Autor
článku

Jitka Novotná
Jitka Novotná
Jitka přistupuje ke klientům s vysokou dávkou profesionality a maximální péčí s cílem přizpůsobit vše jejich individuálním potřebám a požadavkům. Najít nebo zajistit jazykový kurz přesně podle přání klienta pro ni není jen práce, ale i posláním.

Mohlo by se hodit...