Jak se naučit správně vyslovovat?

24.4.2022
Jazykové vzdělávání

Učíte se cizí jazyk už dlouho, ale stále vám dělá problém správná výslovnost? Nebo jste naopak začátečníci a třeba i samouci a tápete, jak se nejlépe naučit vyslovovat? Ráda bych vám dnes představila pár typů, jak se výslovnost hravě naučit.

Ať už se učíte anglicky, španělsky nebo třeba portugalsky, každý jazyk má svoji specifickou podobu v návaznosti na zemi či světadíl, kde se jím mluví. Ze všeho nejdříve je tedy důležité si vybrat, jakou variantu jazyka se chcete správně naučit – zda britskou nebo americkou angličtinu, portugalskou nebo brazilskou portugalštinu či třeba evropskou nebo mexickou španělštinu. Vybírejte především podle toho, která verze je vám bližší a kterou také spíše využijete.

Kromě zvolení formy jazyka je ke skvělému ovládnutí výslovnosti nezbytné umět abecedu a její fonetickou podobu. Důležité je tak naučit se fonetický přepis, který vám usnadní zvládnutí výslovnosti. Ne nadarmo se proto vždy věnují první hodiny výuky jazyka právě fonetice a ovládnutí abecedy.

Ovládáte-li už základní výslovnost a chcete se nyní jen zdokonalit, je nutné si jazyk tzv. naposlouchat. Nejlepším způsobem jsou lekce s rodilým mluvčím, který vám výslovnost vysvětlí, předvede a také vás opraví. Nemáte-li ale možnost konverzovat s rodilým mluvčím, názornou ukázku výslovnosti slov vám předvedou i internetové slovníky. U studia výslovnosti určitě nikdy nespěchejte a nahrávku si pusťte i víckrát a slovo si zopakujte nahlas. Jen tak si dokážete správnou výslovnost jednoduše zapamatovat.

Ke správné výslovnosti vám také dobře pomůže poslech mluveného slova nebo písniček. Můžete například poslouchat audioknihy, podcasty, různé přednášky apod. Nezapomeňte ale při výběru dbát na to, aby mluvčí mluvil ideálně spisovným jazykem, a nikoliv různým slangem nebo nářečím. K dobré intonaci vám pomůžou mimo jiné i například filmy v původním znění.

Velký posun ve výslovnosti uděláte hlavně v momentě, kdy si začnete číst nahlas. Každý z nás má totiž v hlavě naposlouchanou ideální výslovnost, která se ale někdy úplně neshoduje s tím, co nakonec ve skutečnosti vyslovíme. Proto je nutné nahlas číst a poslouchat se. K tomu vám také skvěle pomůže nahrát si svůj vlastní mluvený projev a následně jej poslouchat. Tímto způsobem snadněji odhalíte problematická slova a hlásky, které je ještě potřeba vylepšit. 

Ať už se učíte jakýkoliv jazyk, správná výslovnost je zásadní, a proto ji nikdy nesmíme podceňovat. Nezapomeňte, že každé zopakování správné výslovnosti slova se počítá a posouvá vás blíže k dokonalé výslovnosti. Ať už se vám tedy zalíbí jakýkoli způsob učení se výslovnosti, věřím, že se ji brzy dobře a hravě naučíte. :)

Autor
článku

Noemi Cihlářová

Mohlo by se hodit...