Učit se nový jazyk v dospělosti je odvaha i dobrodružství. Někteří začínají kvůli práci, jiní kvůli cestování, dalšímu vzdělávání nebo jen z touhy otevřít si dveře do nového světa. První týdny bývají nadšené – slovíčka přibývají, věty se skládají, motivace je vysoká. Ale co přijde pak? Rutina, únava, starosti kolem rodiny a zaměstnání. Jak si udržet chuť pokračovat, když energie i čas docházejí?
Naši studenti často sdílí, že klíčem je najít v jazyce osobní smysl. Pavla, vytížená účetní a maminka dvou dětí, začala s angličtinou, aby mohla dětem číst pohádky před spaním. Jan, technik v mezinárodní firmě, se rozhodl, že každý týden pošle kolegům krátkou zprávu v angličtině. I po náročném dni má pocit zadostiučinění, když “něco” udělal pro sebe. Lucie se pustila do francouzštiny jen proto, aby si splnila sen objednat si café au lait v pařížské kavárně.
Najděte si minutu denně na “jazykovou chvilku” – slovíčko na zrcadle, podcast do auta, zápis do zápisníku.
Stanovte si mikro-cíl: “dnes se naučím tři nová slovíčka”, “přečtu jednu stránku”, “natočím si krátkou hlasovou zprávu”.
Spojte jazyk s něčím příjemným – ranní káva s článkem v angličtině, oběd zakončený krátkým videem v cílovém jazyce.
Pochvalte se za každý malý pokrok. Vedení jazykového deníku nebo křížkování dnů, kdy jste se věnovali studiu, přináší pocit kontinuity a úspěchu.
Využijte “systém odměn” – za týden pravidelného studia si dopřejte něco, co máte rádi.
Sdílejte své pokroky: kdykoli se vám něco povede, pochlubte se rodině, kolegům nebo přátelům.
Střídejte metody – jeden den pracujte s učebnicí, druhý den s aplikací, třetí den poslouchejte hudbu nebo sledujte film v originále.
Připomínejte si svůj osobní důvod, proč jste začali – ať už je to professní ambice, cestovatelský sen nebo chuť rozumět vnoučatům.
Důležité je nebát se krizí – přijde období, kdy to půjde pomaleji, ale i malé kroky vás udrží v tempu. Jde o nastavení mysli: jazyk se člověk neučí “na jednou provždy”, ale po malých dávkách celý život. Každý nový den je nový začátek.
Motivace je nakažlivá – proto je skvělé mít svého lektora, kolektiv, nebo minimálně průvodce, který vás podrží, namotivuje a pomůže překonat slabší chvíle. Na naší jazykové škole známe desítky způsobů, jak studenty v dospělosti podpořit.
Přijďte si to vyzkoušet na vlastní kůži – kurz vám přinese nejen nové znalosti, ale také komunitu, která vám pomůže motivaci udržet celý rok!