Nastala móda zkracování!

3.10.2014
Jazykové vzdělávání

Části zkoušky FCE od roku 2015

Reading and Use of English (1 hodina, 15 minut), Writing (1 hodina, 20 minut), Listening (40 minut), Speaking (14 minut)

Jak to bylo dříve? Reading (1 hodina), Use of English (45 minut), Writing (1 hodina, 20 minut), Listening (40 minut), Speaking (14 minut)

Části zkoušky CAE od roku 2015

Reading and Use of English (1 hodina, 30 minut), Writing (1 hodina, 30 minut), Listening (40 minut), Speaking (15 minut)

Jak to bylo dříve? Reading (1 hodina, 15 minut), Use of English (1 hodina), Writing (1 hodina, 30 minut), Listening (40 minut), Speaking (15 minut)

Na co se připravit?

Určitě jste si všimli, že největší změna, která u obou zkoušek nastane, je sloučení části Čtení a Praktické angličtiny. Z pěti částí zkoušky se tak stanou čtyři. Časová náročnost celé zkoušky se zkrátí, a proto na vás čeká menší porce jednotlivých cvičení, popř. menší počet dílčích částí zkoušky. Menší časová náročnost zkoušky by mohla pomoci k vaší lepší soustředěnosti v průběhu zkoušky a zajisté i k lepším výsledkům.

A co víc, části zkoušky změnily své zaměření tak, aby se v nich objevovaly úkoly cílené více na angličtinu její praktické využití. Např. v části psaní se zadání úkolů zaměří na psaní eseje, formálního nebo neformálního emailu, popř. výtahu. Už vás nikdo nebude nutit psát smyšlený příběh na téma, ke kterému je složité vymyslet děj v češtině, natož v angličtině.

Už samotná příprava na zkoušku pro vás bude přínosem, protože se budete potkávat se slovní zásobou reálných témat a situací z praktického života. Naučíte se samé praktické věci, které nejsou odtrženy od reality, a nikdo vás nebude nutit učit se fráze jen proto, že se objeví v testu.

I přes "zkrácení" obou zkoušek byste měli prokázat jazykové znalosti úrovně B2 v případě zkoušky FCE a C1 v případě, že se chystáte na zkoušku CAE.

Věděli jste, že získáte certifikát, i když vaše znalosti nedosáhnou požadované úrovně?

Pokud vaše celkové skóre např. u zkoušky FCE nedosáhne požadované hranice k úspěšnému složení zkoušky, nezoufejte. Když bude skóre vaší zkoušky odpovídat úrovni B1, na certifikátu se tato informace objeví. Toto platí i v opačném případě, kdy jsou vaše znalosti na lepší úrovni, než je úroveň samotné zkoušky, na certifikátu o úspěšném složení zkoušky obdržíte informaci o vyšší dosažené úrovni. Po absolvování zkoušky tak máte v ruce certifikát, kterým kdykoli prokážete své znalosti a jejich úroveň.

V IJV vás na obě zkoušky v novém formátu bez problémů připravíme! Máme pro vás přichystány skupinové kurzy Přípravy na FCE nebo Přípravy na CAE. Těší se na vás kvalifikovaní lektoři a čekají na vás kvalitní výukové materiály, odborně vypracované studijní plány i testy nanečisto!

Pokud máte k přípravným kurzům nebo jazykovým zkouškám v novém jakékoli dotazy, zastavte se, nebo nás kontaktujte, rádi s vámi vaše otázky probereme. 

 

Autor
článku

Lucie Potužáková
Lucie Potužáková
Lucka předává své několikaleté zkušenosti s výukou našim lektorům a každý den tráví zlepšováním metodických přístupů v IJV a hledáním cest jak ještě lépe učit cizí jazyk

Mohlo by se hodit...