Nový rok za dveřmi

29.12.2021
Různé

Už jen pár dní a můžeme opět přivítat nový rok, rok 2022. 

Další rok utekl jako voda, můžeme rekapitulovat, plánovat a také se těšit na to, co nám nový rok přinese. Každý oslavuje příchod nového roku jinak. A pokud ještě váháte, jak Silvestr oslavit, nebo co dobrého nachystat pro hosty, tak vás třeba inspirují tradice a zvyky z jiných zemí, které silvestrovské a novoroční oslavy doprovází. 

Itálie

Italové slaví příchod nového roku jako přechod z Notte di San Silvestro (Noc svatého Silvestra) na Capodanno (Nový rok). S úderem půlnoci uslyšíte v Itálii zvolání Felice Anno Nuovo! anebo Buon Anno!. Obdobně jako my, i Italové jedí čočku, aby měli v novém roce hodně peněz, zároveň ale také tradičně konzumují hroznové víno. Zajímavostí je pro nás i nošení červeného spodního prádla, které by mělo Italům přinést spokojenost a úspěšný nový rok. 

Španělsko

Pokud se budete na Silvestra nacházet zrovna ve Španělsku, oslavy příchodu nového roku oslavíte se Španěly obdobně jako v Itálii. Červené prádlo a hroznové víno proto ani tady není žádnou výjimkou. Pro štěstí v novém roce jedí Španělé s úderem půlnoci právě 12 kuliček hroznového vína - s každým úderem hodin jednu. A pro ty, kteří vydatně slaví už od brzkého večera a bojí se, že by se třeba kuliček správně nedopočítali, se v obchodech prodávají krabičky pod názvem Uvas de la suerte (hroznové víno pro štěstí), ve kterých najdete už odpočítané a připravené kuličky vína.

Nizozemí

Pokud zavítáte do Nizozemí, kromě krásného půlnočního ohňostroje v Amsterdamu, který předěluje tzv. Oudejaarsavond (silvestrovský večer) a Oud en Nieuw (Nový rok), bych Vám také ráda doporučila tradiční novoroční koblihy Oliebollen. Tyto smažené koblížky, neboli olejové koule, jsou zdobené a plněné zpravidla rozinkami a jablky. S úderem půlnoci pak kromě ohňostrojů uslyšíte provolávat Gelukkig Nieuwjaar!

Brazílie

Další novoroční tradicí, tentokrát brazilskou, je odívání se, oproti Italům, do bílé barvy. Právě oblečení v bílé barvě podle tradice přináší Brazilcům štěstí. A aby se jim vyplnila i jejich přání, chodí na pláž, kde hodí do oceánu bílé květy, jako oběť bohyni moří, a dále přeskočí 7 vln, aby si zajistili v novém roce štěstí. A obdobně jako Italové nebo Španělé, i Brazilci si dají kuličky vína pro štěstí, tentokrát ale 7 kuliček, které doplní o 7 kuliček granátového jablka, které jim přinesou bohatství. 

Ať už se tedy letos rozhodnete svoje oslavy příchodu nového roku obohatit o Oliebollen nebo hroznové víno či granátové jablko, nebo zůstanete věrní naší české tradici a čočce, chtěla bych Vám tímto za  celý tým IJV popřát do nového roku 2022 jen to nejlepší a nejkrásnější! Ať vám rok 2022 přinese mnoho dobrého a úspěchy nejen v oblasti jazykového vzdělávání, ale také pohodu a lásku a především pevné zdraví a plno sil! Věřím, že do nového roku všichni vykročíme tou správnou nohou. 

Tak šťastný nový rok 2022! :)

Autor
článku

IJV

Mohlo by se hodit...