Polyjazykové Švýcarsko

27.4.2017
Různé

Věděli jste, že ….

… ve Švýcarsku mají 4 úřední jazyky? Jedná se o němčinu, francouzštinu, italštinu a rétorománštinu.

Nejvíce rozšířená je němčina, hovoří jí téměř 65 % Švýcarů. Převážně jde o obyvatele středních, východních a severních kantonů.

Switzerland

Druhý nejpoužívanější jazyk je francouzština, kterou hovoří 19 % populace a to především na západě Švýcarska. Švýcarská francouzština však obsahuje drobné rozdíly od klasické francouzštiny.

Následuje italština, která je nejvíce rozšířena v kantonu Ticino, který sousedí právě s Itálií. Na severu či západě Švýcarska se s italštinou spíše nesetkáte a domluvit se s tímto jazykem tam může činit problémy.

Nejméně a celkem vzácně je používán jazyk rétorománština, který ovládá asi pouhé 1 % obyvatel Švýcarska. Rétorománština je starý ale velmi bohatý jazyk, který v sobě skrývá tři podobné varianty románského jazyka.

Stejně jako jsou rozdělené jazyky napříč zemí, jsou rozdělení také věřící. Protestanti převažují v německy mluvící části země a římští katolíci převažují ve francouzských a italských oblastech.

A co „Švýcarština“ ?         

Ptáte se, zda vůbec existuje pravá švýcarština? Nikdy jste o ní neslyšeli?

A přesto existuje. Švýcarštinou se nazývá švýcarská němčina, která je rozšířená také v některých částí Německa a Rakouska.

Jazyk je pochopitelně nejvíce podobný němčině, má v sobě ovšem znatelné vlivy francouzštiny.

Jedná se o oficiální jazyk, je však víceméně používán spíše v médiích a v neformální společnosti. V úředních záležitostech stále převažuje klasická němčina.

Autor
článku

IJV

Mohlo by se hodit...