Rozdíly mezi českou a americkou kulturou

21.4.2022
Různé

USA je oproti České republice v lecčem rozdílná země, a pokud se tento kontinent chystáte navštívit, měli byste vědět o odlišnostech, na které určitě narazíte. Zde se dočtete, které oblasti se podle čechů nejvíce odlišují od těch amerických. 

CZECH_AMERICAN

Jídlo

Je celosvětově známé, že v USA je hodně fast foodů, které nejsou zdravé ani ekologické. Lidé tak velmi často jedí právě tam, nebo si fast food dokonce koupí "take away" a sní ho po cestě v autě. Když ani to ne, zkrátka si objednají donášku jídla domů. Oproti tomu Češi mnohem více vaří doma. Američané také velmi rádi využívají různých kuponů, nakupují ve slevě a jídlo se tak doma jednoduše hromadí. Celkově se říká, že tamní strava je méně zdravá, za to levnější. 

Health Care

V České republice je zdravotnictví na velmi dobré úrovni a je především cenově dostupné. V Americe stojí zdravotní pojištění hodně peněz, což si ne každá rodina může dovolit. Americký přístup k nemocem je tak odlišný než u nás, do školy a do práce se například běžně chodí i s antibiotiky.

Bydlení

V USA je výjimkou bydlet v bytech, většina lidí bydlí v domech (samozřejmě ne všude, například v New Yorku pro to není prostor). Domy jsou velké a prostorné, ovšem ne tak kvalitní. Američané chodí doma v botech a podle Čechů celkově nedbají na čistotu tak, jako se dbá u nás. 

Architektura

Vzhledem k tomu, že USA je poměrně "mladý" stát, moc památek se zde nenachází. Architektura je tak spíše novobodá, ve městech najdete většinou mrakodrapy a moderní umění. Jsou ovšem některé výjimky, jako např. Washington DC, kde se nachází architektonické památky.

Náboženství

V Americe téměř každý věří v Boha. Celkem 81% populace se hlásí ke křesťanství, v neděli rádno chodí pravidelně do kostela a účastní se různých setkání. Oproti tomu v České republice dominují Ateisté a v neděli zůstávají raději doma. :)

Doprava

Američané mají ve valné většině automat, tedy nepoužívají řadící páku. Veškeré rychlostní limity a omezení se udávají v mílích na hodinu, takže si hodnotu nezapomeňte přepočítat. :) Také benzínové stanice fungují jinak než v České republice - nejdříve je nutné zaplatit, až poté se tankuje. Pokud nebydlíte ve velkém městě, sami se jen tak nikam nedostanete, jelikož veřejná doprava tu neexistuje. Do školy a ze školy se jezdí školním autobusem, který jezdí v úrčitý čas. Pokud se ovšem chcete dostat někam jinam, musíte se zařídit sami. Největším rozdílem mezi USA a Českou republikou je ten, že v USA můžete řídit už od 16ti let.

Lidé

Američané jsou velcí patrioti. Kamkoliv přijdete, všude jsou americké vlajky, různé suvenýry a oblečení s americkou vlajkou, ve škole dokonce studenti každé ráno přísahá věrnost americké vlajce. Co se týče povahy, z některých amerických filmů si lidé mohou myslet, že jsou američané trochu blázni. Jsou nabití pozitivní energií a mají dobrou náladu, cizí lidé jim nejsou lhostejní, na ulicích se na sebe všichni usmívají a ptají se, jak se máte. Stává se, že i mezi naprosto cizími lidmi vznikne příjemná konverzace. Amerika je taková jaká je právě díky lidem, kteří v ní žijí. Rozdíl mezi USA a Českou republikou nechám na vás. :)

Jistě existuje mnoho dalších kulturních rozdílů mezi Českou republikou a USA, ovšem tyto se řadí mezi ty nejznámnější a nejdůležitější. Pokud se chystáte do USA vydat a přijdete na nějaké další zajímavé odlišnosti, dejte nám vědět! :)

Obecná angličtina

když hledáte od všeho trochu
5 termínů
od 4 990,-

Autor
článku

IJV

Mohlo by se hodit...