Už máte plány na léto?

15.5.2015
Jazykové vzdělávání

Pokud patříte mezi ty, kteří své plány na léto nechávají spíše náhodě, pak mám pro vás pár tipů, jak naložit s volným časem o prázdninách!
V IJV jsme pro vás opět přichystali ochutnávku nových exotických jazyků! Přes léto se s námi můžete naplno ponořit do studia arabštiny, norštiny, nebo řečtiny! A proč právě tyto jazyky?

LANGUAGE COURSE


Arabština je světový jazyk, kterým mluví asi 250 miliónů lidí. Můžete se s ním setkat nejen na Arabském poloostrově, ale také téměř v celé severní Africe! Tento jazyk tedy nevyužijete pouze v oblíbených dovolenkových destinacích, jako je Egypt či Tunis.

Arabština má především bohatou historii. První stopy arabštiny spadají až do 4. století našeho letopočtu. Arabština má bohužel spoustu dialektů, proto je pro nás obtížnější naučit se základům jazyka. Většina lidí na blízkém východě je však k turistům velmi vstřícná, takže pokud se alespoň pokusíte o nějakou základní větu v arabštině, pak se k vám o to lépe budou chovatJ

Velmi specifické je také krásné arabské písmo, ve kterém se píše zleva doprava. Většina států však již převzala „latinku“, která je pro Evropany čitelná a pro obchodování jistě praktičtější.

Norština není tak rozšířeným jazykem, jako je arabština, přesto zaznamenáváme velký zájem o tento jazyk! Výhodou norštiny je, že se jako většina evropských jazyků, vyvinula z latinky. Proto pro nás Evropany není norština nějak nesrozumitelná, avšak norská abeceda je obohacena o zvláštní znaky, a proto je tento jazyk brán jako velmi obtížný. Norsky se dorozumíte pouze v samotném Norsku, což je asi 4,7 miliónů lidí. Je to tedy méně než v České republice, avšak Norsko se stává velmi populární turistickou destinací. Norsko ukrývá mnoho přírodních krás, které nenajdeme nikde jinde na zemi!

A do třetice je to Řečtina, kterou jsme pro vás na léto připravili.

Řečtina patří mezi nejstarší jazyky a hovoří jí téměř 13 miliónů lidí. Není to tedy pouze samotné Řecko, ale řecky se domluvíte také na Kypru, v Turecku, Albánii a také v mnoha emigrantských zemích, jako je USA, Kanada, Austrálie, atd.

Velkým specifikem řečtiny je řecká abeceda, neboli alfabeta, která je dosud nejstarší používané písmo v Evropě. Řecká písmena známe jako matematické symboly, které pocházejí z geometrického období (kolem 9. století př.n.l.)

Řecko nabízí především nádherné moře, pláže a luxusní odpočinek!

Také již cítíte vůni léta?

Ať už strávíte léto jakkoliv, všude na cestách platí, že základem je umět alespoň pár základních frází, jako jsou pozdravy, poděkování a říci odkud jsem. Vždyť i nás potěší, když nám cizinec v češtině řekne „Dobrý den“J

Autor
článku

IJV

Mohlo by se hodit...