Už zase nový lektor???

9.8.2011
Jazykové vzdělávání

Už jste někdy přemýšleli nad tím, proč se vám v jazykovém kurzu za půl roku vystřídali celkem 4 zahraniční lektoři? Zbytečně vás to otrávilo a odradilo od dalšího vzdělávání? Nebo jste spíše přesvědčili sami sebe, že to musela být spíše výjimka? Nebo snad výjimka potvrzuje pravidlo?

QUESTION_MARKS_1

Praha stále láká

Praha je pro cizince stále atraktivním místem. Nejen pro ty, kteří si ji vyberou jakou svoji dovolenkovou destinaci, ale i pro ty, kteří zde chtějí žít a pracovat. Alespoň dočasně. Mezi tyto dočasné usedlíky patří především mladí lidé, kteří se zde převážně věnují výuce mateřského jazyka. Mnozí z nich plánují cestu na zkušenou dlouho dopředu, někteří se rozhodnou z hecu. Pryč je naštěstí ta doba, kdy učit mohl skoro každý. V dnešní době jsou požadovány tzv. učitelské certifikáty jako je TEFL, ale ani ty vždy nezaručí kvalitu ba ani to, že se vám lektor v kurzu nezmění třikrát během 6 měsíců.

Zase máme nového lektora?

Změna lektora v průběhu kurzu má negativní dopad nejen na kvalitu, ale i na kontinuitu kurzu. Znám studenty, které otrávilo, že s každým novým lektorem se nejdříve seznamovali a začínali opět od začátku. Sotva si na nového lektora zvykli, přišel další. Jen otrlejší studenti na výuku nezanevřeli. Mají tedy některé školy na lektory štěstí, a některé neštěstí? Nikoliv, všichni mají stejné šance. Na začátku je každý zahraniční lektor zcela natěšen a připraven začít svoji kariéru lektora.

V IJV to jde jinak...

V jazykové škole IJV začíná vše už při příjmu lektora. Získáním lektora do našeho týmu s ním práce nekončí, ale začíná. A těší se na něj nejen kolegové lektoři, ale i metodička a koordinátorky jazykových kurzů. Lektor ví, že je součástí velkého týmu, na který se může spolehnout. A jak by ne! O naše lektory se staráme od A až do Z. Mají k dispozici plně vybavenou knihovnu, vlastní materiály na výuku, moderní učebny, sborovnu, metodické zázemí. Každý měsíc pro ně pořádáme měsíční školení a dbáme na jejich profesní i osobnostní rozvoj. Pravidelně také organizujeme oblíbené teambuildingové akce.

A co z toho máme?

Především to, že se lektoři v IJV nestřídají jak na běžícím pásu. Za veškerý servis u nás lektoři zůstávají po minimální dobu jednoho roku, většina z nich dva, tři i více let.

Autor
článku

IJV

Mohlo by se hodit...